Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/static.php on line 139 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 56 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 73 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 167 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/index.php on line 134 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 264 Alucra İlçesi Hakkında Bilgiler
 

Giresun ili Alucra İlçesi


Alucra, Giresun ilinin bir ilçesidir. Giresun iline 150 km, Gümüşhane iline 147 km, Erzincan iline 148 km uzaklıktadır.

-----------------------------------------------

Tarih

Alucra'nın yerleşim tarihi Hitit lere kadar uzanmaktadır. İskitler, Kimmerler, Medler, Persler, Romalılar ve Bizans lılar bölgede sırasıyla hakimiyet kurmuşlardır.

MS 391 yılında Alucra Orta Asyadan gelen Kıpçak ve Peçenek Türklerinin istilasına uğramış, bölge 60 yıl kadar Türklerin yönetiminde kalmıştır. 8. yüzyılda ise Maveraünnehirden gelen Oğuzlar,Türkmenler Çamoluk, Çakmak ve Koman bölgelerine yerleşmişlerdir.

1071 Malazgirt Muharebesi nden sonra Alucra ve çevresi Türkmen beyi Kuşluhan bey tarafından fethedilmiş, Merkezi Trabzon da bulunan Danişmendliler Beyliği nin idaresine verilmiştir. Bölge Bizans ve Mengücekliler arasında bu dönemlerde birkaç kez el değiştirmiştir.

Osman Oğulları Anadolu birliğini kurunca,Alucra da bu beyliğe katılmış oldu. Türkmen ,Uzun HasanAkkoyunlular Alucra yı bir dönem topraklarına kattı. Ancak Fatih Sultan Mehmet Han bu bölgeye sefer düzenleyerek geri aldı. Otlukbeli Muharebesinden sonra da Alucra bölgesi tamamen Osmanlı İdaresinde kalmış oldu. Aluç ağacının çok olması dolayısıyla bu dönemde ismini aldığı sanılmaktadır. Başka bir rivayete göre de Fatih Sultan Mehmet Han, Şebinkarahisar da iken elini Alucra ya uzatarak "el-ücrâ" (ücra yer) diye söyledigi rivayet edilir.

Anadoluda çıkan Celali İsyanları ndan Alucra da etkilenmiştir. Bu bölgedeki isyancı Türkmenler Kuyucu Murat Paşa tarafından sindirilmiştir.

I. Dünya Savaşı nda Alucrada bir cephe oluşturulmuş, cephe komutanı Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak karargahını bugünkü Çakmak köyünde kurmuştur. Halen bu köyde bir şehitlik mevcuttur.

-----------------------------------------------

İdari Tarihçesi

1876 yılına kadar Mindeval ve Kuvata adında iki nahiye olarak idare edilen Alucra, bu tarihten sonra Şebinkarahisar Mutasarrıf’lığına bağlı bir ilçe olmuştur. İlçe merkezi, Karabörk, Kemallı, Koman köyleri arasında zaman zaman yer değiştirdikten sonra, şimdiki yerine yerleşmiştir. 1933 yılında Şebinkarahisarın da ilçe olmasıyla Alucra, Giresun İline bağlı bir ilçe olmuştur.

-----------------------------------------------

İklim


Alucra yöresinin iklimi, Karadeniz ikliminin aksine kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Karların erimesi nisan ayının ortalarına kadar sarkıp, bahar yağışları da hazirana kadar uzamaktadır. İlkbaharda karların erimesi ve yağmurların başlamasına paralel olarak akarsuların debisi artış gösterir. Bu mevsimde debisi en yüksek akarsu Bağırsak deresi olduğu görülür.

İnce Dere, suyunun tamamına yakınını Gavur Dağları'ındaki karların erimesinden alır. Yaz kuraklıından dolayı yazın (Ağustos) tamamıyla kurur.

Bağırsak Deresi de, yazın beslenemediği için kuruma noktasına gelir.

Moran Deresi ise,Bağırsak ve İnce Dere'ye nazaran rejimi daha düzenli olup yazın da sularını akıtmaya devam eder.

Yılık yağış miktarı : 560 mm³
Ortalama sıcaklık : 18º
Otalama soğukluk: -1º"9

Görüldüğü gibi, akarsuların debisi ve yıllık yağış miktarına bakıldığında genel olarak düzensiz bir rejim görülür. Bu haliyle Alucra’nın iklimi Karadeniz ikliminden çok, Karasal iklimdir.

-----------------------------------------------

Bitki örtüsü ve ormanlar


Alucra yöresi, bitki örtüsü bakımından yayla iklimi özelliğini taşır. Dağların kuzey yamaçları ağaçlarla kaplı iken, güney yamaçları daha sade görünüşlüdür. Yörenin karakteristik bitki örtüsü, ormanlar ve geniş otlaklardır. Ormanlık alanlar; merekeze yakın yerlerde çam ağaçları şeklinde olurken, Zilovacık'ı gibi daha yüksek yerlerde, yerini köknar ağaçlarına bırakır. Muhtelif yerlerde hiç bir ticari değeri olmayan Fındık da yetişir. İlçe merkezindeki başlıca ağaç cinsi kavak (selvi) ağacıdır. Bölgenin en önemli ormanları Tohumluk, Zilovacık, Çalgan, Boyluca ve Aralıktepe ormanlarıdır.Yayla düzlüklerinde geniş otlaklar uzanır. Gavur Dağları eteklerindeki otlaklar, büyükbaş hayvancılık için önem arzeder. Ekili tarımda en fazla, tahıl yer alır. Başlıca sebebi, yağış azlığı ve yaz kuraklığıdır. Bunda, yörenin tabii su kaynakları bakımından çok yetersiz olması da etkendir. Sulanabilir alanlarda patates, fasulye, şeker pancarı, kara lahana tarımı yapılmaktadır. Meyvecilik hemen hemen hiç yoktur.


-----------------------------------------------

Yaylacılık

İlçede yaylacılık Son derece gelişmiş bir haldedir. Eskiden bölge halkı hayvan otlatmak için yaylaya göç etmekte iken son yıllarda, Temiz dağ havası alarak dinlenmek ve çeşitli yayla şenliklerine katılarak eğlenmek için yaylaya çıkılmaktadır. Yöre halkının çıktığı yaylalarda yaz aylarında çeşitli festivaller ve şenlikler düzenlenmektedir.

-----------------------------------------------

Turistik yerler


Mayıs Deresi (Hayran Kaplıcaları): Aktepe köyü belençayır mahallesinde bulunmaktadır.
Arda Boğazı: Arda köyü dönemecindedir.
Kamışlı Gözesi: Kamışlı mahallesindedir.
Çayır Göze: Karaağaç mahallesindedir.
Seyyid Mahmud Çağırgan Veli Türbesi: Boyluca köyü içinde yer almaktadır.

-----------------------------------------------

Şive


Türkçenin Alucra ilçesinde kullanılan şivesinin Batı Anadolu ağızları içindeki konumu Prof. Dr. Leyla Karahan'ın Anadolu Ağızlarının Sınıflandırılması (Türk Dil Kurumu yayınları: 630, Ankara 1996) adlı çalışmasına göre şöyledir:
3. Batı Anadolu ağızları

3.1.1. Afyonkarahisar, Eskişehir, Uşak, Nallıhan
3.1.2. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik
3.1.3. Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla
3.1.4. Antalya

3.2. İzmit, Sakarya

3.3.1. Zonguldak, Devrek, Ereğli
3.3.2. Bartın, Çaycuma, Amasra
3.3.3. Bolu, Karabük, Ulus, Kurucaşile
3.3.4. Kastamonu

3.4.1. Göynük, Mudurnu, Kıbrıscık, Seben
3.4.2. Kızılcahamam, Beypazarı, Çamlıdere, Güdül, Ayaş
3.4.3. Çankırı, İskilip, Kargı, Bayat, Osmancık, Tosya, Boyabat

3.5.1. Sinop, Alaçam
3.5.2. Samsun, Kavak, Çarşamba, Terme
3.5.3. Ordu, Giresun, Şalpazarı

3.6.1. Ladik, Havza, Amasya, Tokat, Erbaa, Niksar, Turhal, Reşadiye, Almus
3.6.2. Zile, Artova, Sivas, Yıldızeli, Hafik, Zara, Mesudiye
3.6.3. Şebinkarahisar, Alucra, Suşehri
3.6.4. Kangal, Divriği, Gürün, Malatya, Hekimhan, Arapkir

3.7.1. Akçadağ, Darende, Doğanşehir
3.7.2. Afşin, Elbistan, Göksun, Andırın, Adana, Hatay, Tarsus, Ereğli
3.7.3. Kahramanmaraş, Gaziantep
3.7.4. Adıyaman, Halfeti, Birecik, Kilis

3.8. Ankara, Haymana, Bala, Şereflikoçhisar, Çubuk, Kırıkkale, Keskin, Kalecik, Kızılırmak, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Şarkışla, Gemerek

3.9. Konya, Mersin


-----------------------------------------------

Eğitim


Giresun Üniversitesi Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü, İşletme, Muhasebe, Bankacılık, Sigortacılık, Halkla İlişkiler, Maliye, Büro Yönetimi ve Sekreterlik programlarından oluşmaktadır.

1750 metrekarelik kullanım alanı bulunan 5 katlı yüksekokul binasında 8 derslik, 25 bilgisayarlı bir bilgisayar laboratuarı, 1500 kitap kapasitesine sahip kütüphane ve 250 m2 kullanım alanı bulunan öğrenci kantini bulunmaktadır. Bilgisayar laboratuarı internet erişimine sahiptir. Alucra Belediyesi yüksekokul öğrencilerine mülkiyeti belediyeye ait 3 katlı binasını yurt olarak kullanma olanağı sağlamıştır. Bu yurt 1245 m2 olup 120 yatak kapasitesine sahiptir.

-----------------------------------------------

Mahalleler


İlçe merkezine bağlı 6 mahalle bulunmaktadır. Bunlar:

Babapınar Mahallesi
Karaağaç Mahallesi
Kemallı Mahallesi
Mesudiye Mahallesi
Topçam Mahallesi
Yunus Emre Mahallesi.

-----------------------------------------------

Ulaşım


Alucra'ya ulaşım olanakları fazladır. Asbayburt firması ile her gün Alucra'ya, Ankara, İzmir, Afyon, Bursa, Antalya, İstanbul dan ulaşım imkânına sahiptirler. Erzincan Özlem Firmasının Ankara ve İstanbul seferleri mevcuttur. Ayrıca İstanbul'dan Alucra ya sefer yapan İstanbul seyahat, Alucra Rota turizm, Alucra Doğuş turizm şirketlerinin düzenli seferleri de mevcuttur. Karadeniz bölgesinden ise Alucra ya ulaşım Giresun üzerinden, Alucra Fındıkkale, Alucra İtimat ve Alucra Güven Firmalarının her gün seferleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca Görele Seyahat ve İstanbul seyahat Firmalarının Samsun Alucra direkt seferleri mevcuttur.

-----------------------------------------------

Alucra belde ve köyleri

İl: Giresun ● İlçe: Alucra
Beldeler:
Köyler:
Akçiçek | Aktepe | Arda | Arduç | Armutlu | Aydınyayla | Bereketli | Beylerce | Boyluca | Çakrak | Çalgan | Çamlıyayla | Demirözü | Dereçiftlik | Doludere | Elmacık | Fevzi Çakmak | Gökçebel | Günügüzel | Gürbulak | Hacıhasan | Hacılı | İğdecik | Kabaktepe | Kaledibi | Kamışlı | Karabörk | Kavaklıdere | Koman | Konaklı | Köklüce | Pirili | Subaşı | Suyurdu | Tepeköy | Tohumluk | Yeşilyurt | Yükselen
 
Güldür Güldür Akiyu
Çanakçı Deresi
Karadenizin İncisi Giresun ! Haydin Uşaklar Gırana Horona (: