Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/static.php on line 139 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 56 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 73 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 167 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/index.php on line 134 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 264 Çanakçı Hakkında Tüm Bilgiler
 

Çanakçı İlçesi Hakkında Bilgiler


Tarihi

Çanakçı'nın yerleşim yeri olarak kullanılması M.Ö.1500 yıllarına kadar uzanmakta olup, Bölgede bulunulan kalıntılar Cenevizlilerin eski tarihlerden beri yaşadıklarını göstermektedir.

Bölge 1461 yılında Osmanlı Devleti himayesine girmiş. Görele ilçesinin kurulması ile Çanakcı bu ilçeye bağlanmış. 1916 yılında Bölge ile beraber ilçede Rus işgali altında kalmış. 13 Şubat 1918 tarihinde Bölge ile birlikte işgalden kurtulmuş.

1960 yılında Görele ilçesine bağlı bir bucak olmuş ve 1991 yılın da ise ilçe olmuş. Adını, bölgede yapılan ağaç çanak ustalarından aldığı söylenmekte. Çanak ustasının bulunduğu yer anlamında.

--------------------------------------------------

Kültürel Yapı

İlçemizde basımevi, kitapevi, sinema, tiyatro yoktur. İlçemiz Çanakçı İlköğretim Okulunda Folklor ekibi kurulmuştur. Ekibi aynı okul öğretmenleri çalışmaktadırlar. İlçemizde tarihi zenginlikler azdır. Bilhassa köy düğünleri ve imeceleri ile Mart Bozumu gibi gelenekler kültürel mirasımızdan bazılarıdır. Son yıllarda halkın tahsil yapmaya olan eğilimlerinin arttığı görülmektedir. Bunu doğal sonucu olarak son dönemlerde önemli mevkilerde bulunan kişileri görmek mümkündür. Bölgede olduğu gibi, İlçede de folklor zenginliklerinin başında "HORON" gelir. Düğünlerde ve bayramlarda doyasıya oynanır ve seyredilir. Horon kemençe ile oynandığı gibi, davul zurna ile de oynanır. Ayrıca kemençe ile söylenen çeşitli yöresel halk türkülerimizde ve manilerimiz mevcuttur.

--------------------------------------------------

Coğrafi Yapı

İlçemiz arazisinin yaklaşık % 15'i tarım, % 46'sı çayır ve mera % 33'ü ormanlık ve fundalık, % 6'sı da tarım dışı meskun sahalardır. Bitki örtüsünü İlçe merkezi çevresinde fındık ve çay yüksek kesimlerde orman ürünleri oluşturur. Bölge engebeli ve dağlarla kaplı olup, yerleşim dağınıktır. Başlıca tepelerimiz Karınca Kale, Tacca Tepe ve Akköy Tepeleridir. Akarsularını Çöcen Deresi, Bal Deresi, Sis Deresi ve bunların birleştiği Çanakçı Deresi teşkil eder. Arazi oldukça sarp ve yamaçlı olup, yerleşim çok dağınıktır. Çanakçı Deresi İlçemizi ikiye bölerek yol güzergahını izleyip Görele İlçesinde denize dökülmektedir. İklimi tipik bir Karadeniz iklimi olup, yazları serin, kışları ılık ve her mevsim bol yağışlı olup, kışın yükseklere bolca kar düşer. İlçemizin kuzeyi, doğusu ve batısı Görele İlçesiyle çevrili olup, güneyinde Gümüşhane İlinin Kürtün, güneydoğusunda da Trabzon'un Şalpazarı İlçesiyle sınırlıdır. İlçenin yüzölçümü 205 km² olup, İlçe merkezinin rakımı 150-160 M'dir.

--------------------------------------------------

Nüfus Durumu

2011 yılı nüfus sayımı sonucuna göre, Çanakçı Belediye nüfusu 1.773, Karabörk Belediye nüfusu 1.112, köyler nüfusu 4.427 olmak üzere toplam nüfus 7.312 dir. İlçe merkezinde nüfusun büyük çoğunluğu henüz köy özelliği gösteren merkez dışındaki mahallelerde oturmaktadır. Köylerimizde göç dolayısıyla azalma görülmekte olup, halk daha çok Görele İlçesine yerleşme eğilimindedir.

--------------------------------------------------

Sosyal Durum

İlçe merkezi ve köylerde ahşap evlerin yerini hızla betonarme binalar almaktadır. Önceleri genellikle hayvan ahırları evlerin zemin katlarında bulunmakta iken bu alışkanlık yer yer terk edilmekle birlikte bazı köylerde devam ettiği görülmektedir.

Genel görünüm Doğu Karadeniz yapılaşmasına uygundur. İlçe merkezinde ve köylerde hiçbir sosyal tesis yoktur. Kahvehaneler halkın tek dinlenme ve eğlenme yeridir. İlçe merkezinin eski ve yetersiz olan elektrik tesisatının yenilenme çalışmaları devam etmekte olup, bütün köylerimizin elektriği vardır. Tüm köylerimizde içme suyu sorunu çözülmüştür. Ancak yüksek köylerimizin bazı mahallelerinde şebeke yetersizliği vardır.

İlçe merkezinin kanalizasyonu ve içme suyu şebekesi yetersizdir. Kanalizasyon Projesiz olarak Belediye imkanlarıyla yapılmış olup, Çanakçı Deresine akmaktadır. Belediye nezaretinde İller Bankası katkısı ile içme suyu şebekesinin % 90'ı tamamlanmış olup, Deregözü Köyü Maden deresinde bulunan hazineye ait su kaynağının Belediye'ye tahsisi yapılması gerekmekte ve arıtma tesisinin kurulacağı yerde kamulaştırma sıkıntıları vardır. Karabörk Beldesinin su şebeke projesi hazırlanmış, İller Bankasınca ihalesi yapılmıştır. Henüz yapım çalışması başlamamıştır. Kanalizasyon yetersizdir ancak belediye imkanlarıyla iki büyük fosseptik çukur yapılarak atıkların açığa akması engellenmiştir. Köylerimizde kanalizasyon yoktur. Ancak köy yerleşim yerlerinde fosseptik çukur yapımı büyük ölçüde tamamlanmıştır.

 
Güldür Güldür Akiyu
Çanakçı Deresi
Karadenizin İncisi Giresun ! Haydin Uşaklar Gırana Horona (: