Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/static.php on line 139 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 56 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 73 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 167 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/index.php on line 134 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/modules/show.custom.php on line 94 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/canakcio/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 264 Keşap Hakkında Tüm Bilgiler
 

Keşap Hakkında Bilgiler


Giresun ilinin bir ilçesidir. Sahil kıyısında Giresun 'a 10 km. uzaklıkta bulunur. Yerli halkın önemli bir bölümü Türkmen Çepni'lerden oluşur.

Tarihçe
Keşap'ın çevresinin tarihi M.Ö. kadar dayanmaktadır. Keşap'ın tarihi Giresun, Trabzon ve Şebinkarahisar ile birlikte(Vilayeti Çepni) düşünmek gerekir. Keşap ve çevresi M.Ö 6. yy'larda Ahameni(Pers) İmparatorluğunun 3. ve 2. yy'larda ise Selefki Asya Krallığının Sınırları içinde bulunur. M.Ö. 183-68 yıllarında Pontus Krallığının daho sonra Roma İmparatorluğu'nun eline geçer. M.S. 395 te Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca Doğu Roma, diğer adıyla Bizans İmparatorluğu'nun payına düşer. Bölge M.S. 6.yy'da Merkezi İran'da bulunan Sasanilerin saldırısına uğrar.

Selçuklu ve beylikler döneminde Anadolya gelmeye başlayan Öncü Oguz/Türkmen/Çepniler 1397 de ilk defa Kesap a gelmişlerdir ve Keşap civarını Türkleştirmişlerdir.Giresun ve Keşap 1397 yılında Bayramlı beyliği kurucusu Bayram Şah'ın torunu Emiroğlu Süleymen bey tarafından fethedilmiş ve Bayramlı beyliği topraklarına katılarak bir Türk yurdu haline gelmiştir. 1397 den sonra Keşap'a Oğuzların Çepni boyu etkili olmaya başlar. Bu etki Giderek artar. Bununla birlikte, yöre hala Trabzon Rum (Kommenos) İmparatorluğu'na bağlıdır. 1467 de Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethetmeye giderken burayı Osmanlı sınırları içine alır.

Coğrafi Yapısı
Yüzölçümü 222 kilometrekareyi bulan Keşap ilçesi, Giresun’a 10 km mesafede sahilde kurulmuştur. Alanı üçgene benzeyen ilçenin güneybatısında Giresun ’un merkezi ve Dereli, doğusunda Espiye, güneydoğusunda ise Yağlıdere ilçeleri yer almaktadır. Arazi yapısı tamamen engebelidir. Dağlar ve tepeler arasında derin vadiler bulunur. İlçe Merkez, Karabulduk ve Yolağzı diye üç coğrafi bölgeye ayrılır. En yüksek yerleri geçit köyü, Karadağ, Karatepe, Ocak, Bozarı, Armelit, Sancaklı, Töngel, Topgediği, Demirci, Evliya ve Kabak tepeleridir. Denize dökülen dereler arasında en önemlileri, Kargın, Dut yalısı, Taflan, Keşiş, Keşap, Torağzı, Kömürlük, Yolağzı, Killik, Değirmenağzı dereleridir.

İklim:
Keşap'ta yazlar sıcak, kışlar ılık geçmektedir. Her mevsimde yağmur bolca yağ­dığı için yıllık nem oranı ortalama % 75'dir. Yağış ve nem; bitkilerin gür olmasında önemli rol oynar. Yemyeşil ve gür bitki örtüsü içinde en çok pay fındık ağaçlarının-dır. Bunlar 10.000 hektara yakın yer tutar. Kıyının hakim bitki örtüsü olan fındık ağaçları 700 metre yüksekliğe kadar varlık gösterir. 700 metre yükseklikten sonra­ki yerler ise ormanlıktır.

Köylerimiz
A Alataş, Keşap Altınpınar, Keşap Armutdüzü, Keşap Arnavutköy Keşap B Balıklısu, Keşap Bayrambey, Keşap Bayramşah, Keşap C Ceylanpınar, Keşap Ç Çakırlı,Çamlıca D Demirci, Keşap Değirmenağzı, Keşap Dokuztepe, Keşap Düzköy, Keşap E Erköy, Keşap G Geçitköy, Keşap Gönüllü, Keşap

Güneyköy, Keşap Gürpınar, Keşap H Halkalı, Keşap Harmandalı, Keşap Hisarüstü, Keşap

K Karadere, Keşap Karaishak, Karakoç, Kayabaşı,Kaşaltı, Kurbanpınarı, Küçükgeriş,Kılıçlı, Keşap S Sancaklıtepe, Saraycık,Sayca,Sürmenli, Keşap T Taflancık, Tepeköy,Töngel, Keşap U Unaca, Y Yazlık,Yivdincik,Yolağzı,Yolbaşı,Yünlüce, Keşap

Ekonomisi
Ekonomik yapı çoğunlukla fındık tarımına, hayvancılığa, balıkçılık, arıcılık ve ormancılığa dayanır. Fındığın yanı sıra, mısır, sebze, meyve ve çay tarımı da yapılmaktadır. 1992 yılından bu yana bölgede kivi üretimi de yapılmaktadır.

Deniz balıkçılığı yanında son yıllarda alabalık yetiştiriciliği de büyük gelişme göstermiştir. Arıcılık Karabulduk Yöresinde önemli bir gelişme göstermiştir.Karabulduk, Halkalı yöresinde kivi arıcılık ve kiraz üreticiliği meşhurdur.

Bölgede son yıllarda önemli sanayi tesisleri yapılmıştır. 3 fındık kırma, bir çay, iki parke, bir çorap ve bir un fabrikası bulunmaktadır.

İlçenin tüm köylerinde yol olup bu yolların çoğu sıtabilizedir. Son yıllarda betonlaşma çalışmaları sürdürülmekte olup eski Armelit yolunun iyileştirme çalışmaları sürdürülmektedir. Halkalı köyü ekonomiye büyük katkı sağlamıştır. Çok zengin olan köy ahalisi çevre köylerede yardıma başlamıştır.

Turizmi
İlçede Turizm çok gelişmemiş olsa da Yayla Turizmi yapılmaktadır. İlçeyi daha çok yerli turistler ziyaret etmektedir. Tarihi ve Doğal yapılar arasında Eskiden Rumların yaşadığı Armutdüzü Köyündeki 3 Rum Kilisesi ve 1 Manastır harabelerini, Hüseyin Efendi Türbesi, kemer köprüler, Karşıyaka Camii önemli sayılır.
Yaylacılık

İlçede yaylacılık çok gelişmiştir. Eskiden bölge halkı hayvan otlatmak için yaylaya göç etmekte iken son yıllarda, Temiz dağ havası alarak dinlenmek ve çeşitli yayla şenliklerine katılarak eğlenmek için yaylaya çıkmaktadır.

Önceden yaylaya yürüyerek gidilirken; ulaşımın sağlanması ile otomobiller ile gidilmekte. Bölge halkı Giresun 'un meşhur yaylalarına çıkmaktadır. En ünlü yaylaları Karadua,Buları,Çakrak,Ağlıkkıranı,Güzdekderesi,Çıkrıkkapı,Karadaş,Gözelli,tosuntepesi vs yaylalarıdır

Yemeklerimiz
tipik karadeniz yemekleri gibi yeşillik ağırlıta,pancar çorbası,pancar diblesi,pancar sarması,pezük diblesi,galdirik kızartması, hobcun, mendek çorbası, sakarca kızartması, merolcan turşusu, sırgan yemeği,mantar kavurması,hamsi kızartması,hamsi buğlaması,hamsi böreği,hamsi tuzlusu,hamsili ekmek,guymak [peynir], fetir ekmeği,

Örf ve adetleri
İlçe Örf ve Adet bakımından Giresun ili ile benzerlik göstermektedir.Kutsal Ocak yerleri ziyaret edilmekte adaklar adanmakta ve hastara şifa dilenmektedir. Cenazelerde talkım verilmekte 7nci 40ncı ve 52nci günlerde davet verilerek kur'an okutulmakta, Hıdırellez,mayıs 7si gibi şenlkler yapılmaktadır. Ünlü mican türküsü bu yörede yaşayan bir halk kahramanı olan Mican için yapılmış ve yüzyıllardır söylenir.. Meravulcan kavurması, kadayıf ve güllaç, balık ve mantar salamurası yöreye özgü yemeklerdir. Ramazan ayında çocuklar dımbılçı denen guruplar halinde maniler eşliğinde evleri ziyaret edip hediyeler toplamaktadır.

Keşap ve yöresinde il çevresinde olduğu gibi iğne oyası, şelek-sepet örmeciliği, semercilik, ağaç oymacılığı, el kilim ve halıcılığı, hartama ve tabanca süslemeleri önemli el sanatları arasındadır.

Egitim
İlçdede Eğitim seviyesi çok yüksek olup çevre il ve ilçelerden öğrencilerin kolaylıkla gelebilnesi açısından önemli konumda bulunan bir Anadolu Ögretmen Lisesi'de mevcuttur.

Giyim
peşdamal,kara lastik,yaşmak,yelek,entari,acem şalı,

Spor
Keşapspor

Mahallelerimiz
Bozkurt

Merkez Fındıklı (bük)

Uğurca

Alakaş

Yoliçi

Karabedir

Kanberoğlu

Özgül

Hotmanlı

Okullarımız
Anadolu Öğretmen lisesi

Mehmet Akif Ersoy

İmam Hatip Lisesi

Özel Yavuz Lisesi

Cumhuriyet İÖO

Çamlıca İÖO

Karabulduk İÖO

Atatürk ÇPL

Yolağzı İÖO

Küçükgeriş Hüseyin Günaydın İÖO
 
Güldür Güldür Akiyu
Çanakçı Deresi
Karadenizin İncisi Giresun ! Haydin Uşaklar Gırana Horona (: